blog/shutterstock_20

Varnost na dveh kolesih

  Lepo vreme, daljši čas dneva in višje temperature iz zimskega spanja prebudijo motoriste. Na žalost pa to prebujanje motoristov, prebudi tudi vsebino črne kronike – po zimskem zatišju, v njej zopet redno beremo o prometnih nesrečah z žrtvami med vozniki motornih koles. Veliko je ...

Varnost na dveh kolesih

 

Lepo vreme, daljši čas dneva in višje temperature iz zimskega spanja prebudijo motoriste. Na žalost pa to prebujanje motoristov, prebudi tudi vsebino črne kronike – po zimskem zatišju, v njej zopet redno beremo o prometnih nesrečah z žrtvami med vozniki motornih koles.

Veliko je preventivnih dogodkov, v medijih se pogosto govori o varnosti motoristov, a zdi se, da vse to prav nič ne pomaga, saj prometna statistika postaja vse bolj črna. Zato se postavlja vprašanje, kaj lahko še storimo, da bi bilo žrtev med motoristi manj. Verjetno zelo malo – največ za svojo varnost namreč lahko stori le vsak motorist sam.

Nasveti za varno vožnjo z motorjem:

 

1. Oprema

  • Na pot se odpravimo s tehnično brezhibnim motorjem.
  • Ne varčujemo pri nakupu varnostne opreme. Kakovostna oblačila in čelada nas lahko rešijo marsikatere poškodbe.
  • Poskrbimo za našo dobro vidnost – avtomobilisti motorista najpogosteje spregledajo, zato si nadenimo odsevni brezrokavnik, pri nakupu čelade pa razmislimo o fluorescentnih barvnih odtenkih.

2. Hitrost in vidnost

  • Hitrost vožnje prilagodimo našim sposobnostim, stanju ceste in pnevmatik ter vremenu.
  • Kadar smo v dvomu, vedno predpostavimo da nas ostali vozniki niso opazili, zato se ne podajajmo v brezglava prehitevanja, po potrebi rajši zmanjšajmo hitrost in počakajmo na primernejši trenutek.
  • Ko vidimo da se s stranske ceste približuje vozilo, pričakujmo da nas voznik morda ni opazil, zato zmanjšajmo hitrost in vozimo še posebej previdno.
  • V nepreglednih ovinkih ostanimo varno na desni polovici cestišča – nasproti nam lahko pripelje tovornjak ali avtobus, ki na cesti zavzema več prostora.

3. Počitek in pripravljenost

  • Pred vsakim pričetkom vožnje si vzemimo par minut za ogrevanje telesa s telovadbo.
  • Poskrbimo za zadostno število počitkov, da si odpočijemo. Če prevažamo sopotnika, ne pozabimo nanj, morda je on bolj utrujen od nas.

Ko se odpravimo na vožnjo z motorjem, naj nam bo ta v užitek in zadovoljstvo, naš prvi cilj na poti, pa naj bo vedno, da se varno vrnemo domov.

Blog

blog/close-up-car-interior_2
4 min
Ročni ali avtomatski menjalnik? Kakšen avto boš vozil/a?
To je vprašanje, na katerega bi si bilo smiselno odgovoriti preden se odločiš za opravljanje vozniškega izpita. S prihodom električnih in ...
blog/bb_avtosola_1
7 min
Šola vožnje – kako izbrati pravo?
Je napočil čas, da sedeš za volan in se vpišeš v šolo vožnje? Gre za pomembno odločitev, ki bo zaznamovala tvoj prvi korak do vozniškega izpita in ...
Izpit za motor
3 min
Motoristična sezona je pred vrati!
Za prvi pomladni dan v letu koledarsko gledano velja 20. marec, najbolj zagreti motoristi pa vedo, da je prvi dober motoristični dan bolj povezan s ...