Vozniško dovoljenje izda upravna enota. Izda ga osebi, ki je opravila vozniški izpit in ima v RS stalno prebivališče ali začasno prebivališče več kot šest mesecev. Vozniško dovoljenje začne veljati z dnem izdaje, glede na kategorijo motornega vozila pa se običajno izda z veljavnostjo desetih, oziroma petih let, razen za posebne skupine oseb, za katere Zakon o voznikih določa drugače. Med takšne izjeme spadajo mladi vozniki, starejši od 65 oziroma 70 let ter osebe z zdravstvenimi omejitvami, pri katerih se veljavnost vozniškega dovoljenja omeji na rok, določen v zdravniškem spričevalu o telesni in duševni zmožnosti voznika.
Za podaljšanje veljavnosti vozniškega dovoljenja pred pretekom zaprosi imetnik z vlogo na upravni enoti. Upravna enota osebi izda novo vozniško dovoljenje, z novim rokom veljavnosti, staro pa ustrezno uniči in vrne imetniku. Vsa vozniška dovoljenja na starih obrazcih (v rožnati barvi) pa je potrebno zamenjati za novo obliko vozniškega dovoljenja (v obliki kartice) najkasneje do 19. 1. 2023.
Za podaljšanje vozniškega dovoljenja je predpisana in se plača upravna taksa po veljavnem ceniku in strošek obrazca vozniškega dovoljenja. Slednje skupaj predstavlja strošek cca 15 €. Nekaj evrov pa vas bo stala še fotografija, ki jo morate priložiti k vlogi in naj bi kazala vašo pravo podobo.
Tako imenovane zdravstvene omejitve ima po statističnih podatkih kar 241.837 voznikov, kar je več kot vsak šesti voznik. Gre za zdravstvene težave, ki bi lahko vplivale na varno vožnjo in so zabeležene v zadnjem zdravniškem spričevalu, kamor jih je zapisal specialist medicine dela, prometa in športa, ko ste opravljali zdravniški pregled za vozniški izpit. Med najpogostejšimi omejitvami je omejitev je "vozi z očali", ki jo ima 46 odstotkov voznikov z omejitvami. Sledi ji omejitev "vozi z očali ali kontaktnimi lečami", ki jo ima 41 odstotkov voznikov. Iz navedenega izhaja, da ima težave z vidom kar 87 odstotkov vseh voznikov, ki imajo zdravstvene omejitve, samo 13 odstotkov voznikov pa ima kakšno drugo omejitev, kot na primer slušni aparat, protezo za ude in podobno. Skoraj 250 tisoč voznikov ima tako zaradi zdravstvenih razlogov omejeno veljavnost vozniškega dovoljenja, ki je vezana na veljavnost zdravniškega spričevala.
Vozniku začetniku oziroma mlademu vozniku upravna enota izda vozniško dovoljenje z veljavnostjo do dopolnjenega 21. leta starosti oziroma za dve leti po prvi pridobitvi vozniškega dovoljenja. Podaljšanje vozniškega dovoljenja vozniku začetniku je pogojeno z uspešno opravljenim programom dodatnega usposabljanja voznikov začetnikov na poligonu varne vožnje. Upravna enota lahko največ enkrat podaljša veljavnost vozniškega dovoljenja vozniku začetniku za obdobje, potrebno za izpolnitev predpisanih obveznosti, vendar ne več kot za eno leto. Če predpisanih obveznosti tudi po preteku tega roka ne opravi, izgubi vozniško dovoljenje. Novo vozniško dovoljenje se mu lahko izda le, če ponovno opravi vozniški izpit in v tem primeru oseba ponovno postane mladi voznik.
Po dopolnjeni starosti 70 let se vozniško dovoljenje izda z veljavnostjo petih let. Prav tako se po sedemdesetem letu zahteva zdravniško spričevalo, da je oseba telesno in duševno zmožna za vožnjo motornega vozila določene kategorije.
Zakon o voznikih določa, da se od dopolnjenega 80. leta starosti veljavnost vozniškega dovoljenja lahko podaljša, ko voznik predloži zdravniško spričevalo, iz katerega je razvidna telesna in duševna zmožnost za vožnjo vozila določene kategorije. Zdravniško spričevalo v skladu z ugotovljenimi psihofizičnimi sposobnostmi voznika določa tudi datum naslednjega zdravniškega pregleda.
Vozniško dovoljenje B kategorije se osebam po dopolnjeni starosti 80 let izda z veljavnostjo 5 let, lahko pa je veljavnost tudi krajša oziroma omejena na rok, ki je določen v zdravniškem spričevalu o telesni in duševni zmožnosti voznika.
Za marsikaterega starejšega voznika podaljšanje vozniškega dovoljenja po dopolnjenem 80. letu starosti predstavlja tudi precejšen finančni zalogaj. Skupni stroški podaljšanja so namreč precej višji, ker so vezani na pridobivanje številnih drugih dokumentov in zdravstvenih izvidov. Pregled za starejše voznike namreč obsega klinični pregled, pregled izvidov iz zdravstvene kartoteke, pa tudi EKG (elektrokardiogram), natančnejše laboratorijske preiskave in pregled pri psihologu. Iz obstoječe kartoteke voznika se sme namreč upoštevati samo tiste izvide, ki niso starejši od treh mesecev, kot to določa pravilnik o zdravstvenih pogojih za voznike motornih vozil. Priložiti je potrebno tudi izvid oftalmologa, ki prav tako ne sme biti starejši od treh mesecev, zaradi ocene ustreznosti vidnih funkcij. Vsakega od pregledov pa boste seveda boste morali plačati posebej. Če v zdravstveni kartoteki ni novejših izvidov specialistov za vse tiste bolezni, zaradi katerih se vozniki zdravijo pri specialistih, pa bo moral takšen voznik predložiti tudi nove izvide ustreznih specialistov, pri katerih se zdravi.
Vsaka oseba, ki ima veljavno slovensko vozniško dovoljenje, pa lahko na lastno zahtevo pridobi tudi mednarodno vozniško dovoljenje.
Mednarodno vozniško dovoljenje pridobi pod naslednjimi pogoji:
Mednarodno vozniško dovoljenje lahko oseba dobi na AMZS, ne sme pa ga uporabljati za vožnjo v Sloveniji.
Zakon o voznikih določa tudi, da lahko tujec, ki ima dovoljenje za prebivanje v RS in prijavljeno prebivališče več kot šest mesecev, oziroma državljan RS, ki se vrne iz tujine zaradi stalnega prebivanja oziroma ima prijavljeno začasno prebivališče v RS več kot šest mesecev in izpolnjuje vse druge pogoje za vožnjo motornih vozil (predpisana starost, telesna in duševna zmožnost za vožnjo, zdravniško spričevalo itd.), zahteva zamenjavo veljavnega vozniškega dovoljenja, izdanega v tujini, za slovensko vozniško dovoljenje.
Slovensko vozniško dovoljenje se izda:
Slovensko vozniško dovoljenje se izda namesto vozniškega dovoljenja, izdanega v tujini. Pred zamenjavo vozniškega dovoljenja, izdanega v tujini, s slovenskim vozniškim dovoljenjem, se preveri za katero kategorijo oziroma vrsto vozila velja. Prepis oz. zamenjava vozniškega dovoljenja, izdanega v tujini, se, tako kot podaljšanje, lahko opravi na katerikoli upravni enoti v Sloveniji.
Kot vemo, na cesti ne smemo delati prekrškov. Tudi zaradi nespoštovanja pravil v cestnem prometu nas namreč zlahka doleti odvzem vozniškega dovoljenja. Vozniški izpit se vozniku odvzame, če ta v dveh letih s storitvijo enega ali več prekrškov doseže ali preseže 18 kazenskih točk. Vozniku začetniku se vozniško dovoljenje odvzame, ko doseže ali preseže 7 kazenskih točk.