Zjutraj, ko nas tako ali tako preganja čas, pred službo, kamor ne smemo zamuditi, moramo še razvoziti otroke v vrtec in šolo, nas v zimskem času preseneti še debela plast ledu na vetrobranskem steklu. Ko se temperatura ponoči spusti pod ledišče, posledično zjutraj naletimo na zaledenela stekla avtomobila.
Ljudje smo iznajdljiva in načeloma nepotrpežljiva bitja, zato svoja opravila skušamo olajšati in pospešiti. Tudi za odstranjevanje ledu uporabljamo različne domiselne metode, nekatere bolj druge manj uspešne in običajne. Niso pa vedno primerne za vozilo oziroma koristne za steklo na avtomobilu.
Nekateri se odločijo za polivanje z vročo vodo. Imenitno! Polijemo, steklo se zbistri in že lahko odpeljemo. Odlično. Pa je to dobro za naša stekla? Prevelika temperaturna sprememba lahko vodi v poškodbe stekla. Pomislimo – ta voda lahko prav kmalu spet zamrzne. Kaj smo naredili? Nič.
Nekateri smo za strganje ledene obloge že uporabili kreditno kartico ali CD. Kaj smo ugotovili? Da prej poškodujemo sredstva, s katerim odstranjujemo led, kot očistimo steklo.
Če imate po naključju pri roki pleskarsko lopatico, pa si lahko pomagate z njo, vendar tvegate hude poškodbe na dragem steklu vašega vozila Posledice boste opazili, šele ko bo posijalo sonce in bo vaše steklo polno okrasnih črt in zarez.
Večina voznikov na koncu uporabi preizkušena sredstva. Kupijo pravi strgalnik za led ali kemično sredstvo za taljenje ledu. Vendar je tudi pri izbiri teh treba biti pazljiv. Pri kombinaciji kemičnega sredstva in strgalnika steklo ostane nepoškodovano, vožnja pa veliko varnejša.
In ne nazadnje – iz stanovanja se odpravite dovolj zgodaj, da boste imeli dovolj časa za kakovostno čiščenje stekla.